Menü Kapat

Hakkımızda

Neden gömülü sistemler eğitimlerine ihtiyaç var?

Gömülü sistemler, genel olarak kendisinden büyük bir sistemin içerisinde “gömülü” olarak çalışan elektronik ve yazılımdan oluşan “yönetici sistemleri” ifade eder. Günümüzün teknolojik gelişmeleri ile artık içerisinde elektronik bulunmayan bir sistem hemen hemen kalmamış durumdadır. İşte bu nedenle tüm bu sistemlerin yönetimini sağlayan elektronik sistemlerin tasarımı ve programlanması önemli teknoloji geliştirme alanlarından birisi haline gelmiştir.

Gömülü sistem tasarımı, elektronik ve yazılım (bilgisayar) mühendisliklerinin kesiştiği bir noktada yer alıyor. Ayrıca robotik, mekatronik gibi disiplinleri de içerir.  Gömülü sistem bir çatı kavram olmakla beraber otomotiv, havacılık elektroniği (aviyonik sistemler), nesnelerin interneti (IOT), tıp elektroniği, robotik, güç elektroniği gibi alanlar da bu disiplinin uygulama sahalarını ifade eder. Bu alanların hepsinde gömülü sistem uygulamaları geniş bir yer tutuyor.

İşte bu nedenle gömülü sistem uygulamasının bulunmadığı bir endüstri alanı yok gibi. Dolayısıyla yüksek katma değerli teknolojilerin üretimi gömülü sistemler konusunda yetkinlik gerektirmektedir.

Gömülü sistemlerin gerektirdiği birçok konu maalesef geleneksel mühendislik eğitimlerinde kapsam dışında kalıyor. Hem yazılım hem donanım uygulamaları, alt seviye programlama gibi konuları içerdiğinden elektrik-elektronik, bilgisayar, mekatronik mühendisliği gibi bölümlerinin müfredatları tek başına gömülü sistem konularının tümünü kapsayamıyor. İşte bu nedenle bu konularda pratik uygulamaları ve güncel teknolojileri içeren eğitimlere ihtiyaç bulunuyor.

İletişim için: info@gomuluegitim.com

Coşkun Taşdemir

Sakarya Üniversitesi elektrik – elektronik mühendisliği lisans, Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, İstanbul Bilgi Üniversitesi – İşletme Yönetimi (MBA) bölümlerinden yüksek lisans derecelerine sahip olan Coşkun Taşdemir, 10 yıldır Baykar Teknoloji, Siemens gibi firmalarda çeşitli projelerde ar-ge mühendisi olarak çalışmıştır. Gömülü yazılım konusundaki uzmanlığını yazdığı kitaplar ve eğitimlerle sektöre sunmaktadır. Arduino platformu hakkında iki adet yayınlanmış kitabı olan Coşkun Taşdemir teknoloji firmalarına teknik eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Adres
Muratreis mah. Selamet sok. No:9 Üsküdar  / İSTANBUL

İletişim
info@gomuluegitim.com