Menü Kapat

Gömülü Sistem Eğitimleri almak istiyorsanız

Bu yazıda gömülü sistem eğitimleri konusunda firmalardan  sıkça aldığımız sorulara yanıtlarımızı ve tecrübelerimizi paylaşmak istiyoruz.

Genellikle elektronik, nesnelerin interneti ve gömülü sistemler gibi konularda çalışmaları olan firmalar ar-ge ekipleri için eğitimler talep ediyorlar. Bu eğitimler öncesinde firmaların ekip yapıları, tecrübe durumları ve hangi alanlardan geldikleri ile ilgili bilgiler alıyoruz. Bunu firmaya en uygun eğitim içeriğini önerebilmek için yapıyoruz. Doğası itibari ile gömülü yazılım konusu bilgisayar ve elektronik mühendisliği alanlarının ortasında bir yerde yer alıyor. Dolayısıyla hem yazılım hem de donanım konularına yakınlık gerektiriyor.

Eğer eğitimi alacak ekibin temel C programlama konularında eksiği varsa önce bu eğitimi almalarını öneriyoruz. Çünkü C programlama bilgisi olmadan gömülü yazılım uygulamalarını anlamak ve anlatmak gerçekten güç oluyor. Örneğin C ile gömülü sistem programlama eğitiminde ARM mimarisini anlattıktan sonra C dili ile bu mimaride mikrodenetleyicinin çevrebirimlerine nasıl hükmedeceğimizi görüyoruz. Burada yapılar (struct), numaralı tipler (enum), işaretçiler (pointer) gibi konular tam anlaşılmadan bu uygulamaların anlaşılması da imkansız hale geliyor.

Eğer ar-ge ekipleriniz için gömülü sistem programlama konularında eğitimler almak istiyorsanız lütfen bu noktalara dikkat edin:

  • Tek bir eğitim içerisinde birden fazla konuyu sıkıştırmak bu konuların hiç birisinin düzgün anlaşılamamasına neden olacaktır. Zaman zaman her biri başlı başına bir eğitime sığabilecek konuların tek bir haftalık eğitimlerde verilmesi gibi taleplerle karşılaşıyoruz.

  • Eğitimde eğitimin hedef kitlesi dışındaki kişileri de farklı sebeplere eğitime katılmaya zorlamak eğitimin verimini düşürecektir. En ideal eğitim katılımcıların görece homojen bilgi ve tecrübe seviyesinde olması ile sağlanabilir. Şirketler açısından eğitime katılan kişi sayısını artırıp “birim maliyeti” düşürmek finansal açıdan “karlı” görülse de eğitimin asıl hedef kitlesi ve amacı açısından “verimsizliğe” yol açıyor.

  • Eğitimlerde kişileri zorlama veya sınava tabi tutma gibi bir durum söz konusu olmadığından katılımcıların kendi iç motivasyonlarının yüksek olması çok önemli. Burada ekibin eğitimi neden aldığı ve eğitimden ne beklediğinin çok net olması gerekiyor.

  • Beceri temelli eğitimleri , teknoloji eğitimlerinden ayırmak gerekiyor. Beceri temelli eğitimler zaman içerisinde çok da değişmeyen ve “en iyi pratik (best practice)” olarak adlandırılan tecrübelerin aktarılmasıdır. Bunun yanında gelişen teknoloji ile ortaya çıkan yeni ürün ve araçlara ait eğitimler bunlardan farklıdır. Dolayısıyla beceri temelli eğitimlerde aynı konuda farklı kişilerin vereceği eğitimler birbirinden çok farklı olabilir.

  • Genellikle eğitim ile danışmanlık birbirine karıştırılıyor. Eğitimlerin hedefi size belirli bir alandaki temel bilgi, beceri ve tecrübelerin aktarımıdır. Eğitmenin sorumluluğu da daha önce belirlenmiş ve üzerinde anlaşılmış olan eğitim müfredatını size en iyi şekilde aktarmaktır. Ancak o anda üzerinde çalıştığınız pratik problemlerin çözümünü bulmak eğitmenin sorumluluğunda değildir. Tabi ki eğitmen pratik problemlere dair sorularınızı eğitim kapsamı ve kendi bilgisi içerisinde cevaplayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir