Menü Kapat

STM32F0 Nucleo Kartı

C dili ile Gömülü Sistem Programlama ve Arm programlama eğitimlerimizde kullandığımız STM32F070 Nucleo kartını tanıyalım:

Bu kart ST Microelectronics firmasının STM32 serisi mikrodenetleyicileri ile çalışmaya kolayca başlamak için sunduğu Nucleo kartları içerisinde yer alıyor. Cortex -M0 çekirdeklşi STM32F070 mikrodenetleyici barındıran bu kart üzerinde ST-Link programlama ve hata ayıklama modülü de tümleşik olarak geliyor. Bu modül aynı zamanda bilgisayarda sanal COM port oluşturarak UART – USB çevirici görevi de görüyor. Böylelikle seri haberleşme konusundaki örnekleri harici bir modül kullanmadan gerçekleştirebiliyoruz. 

 

Kart üzerinde 2 adet buton bulunuyor. Bu butonlardan birisi RESET butonu iken diğeri de mikrodenetleyicinin GPIO pinlerinden birisine bağlı. Böylelikle buton ile farklı uygulamalar gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca yine GPIO pinlerinden birisine bağlı olan LED ile basit deneme projelerimizi gerçekleştirebiliyoruz.

 

Nucleo kartlarının bir diğer güzel özelliği de üzerinde barındırdığı Arduino uyumlu “header” konnektörleri ile Arduino için üretilmiş ek kartlarla (shield) uyumlu olması.