Menü Kapat

Arm Programlama

gömülü sistemler

Elektronik alanında baktığımızda her dönemde popüler olan belirli mimariler olduğunu görüyoruz. Burada mimariden kastettiğimiz mikrodenetleyici mimarileri. 80’ler sonrasında Intel firmasının ürettiği 8051 mimarisinin diğer firmaların da ürettiği mikrodenetleyicilerde de kullanıldığını ve popüler hale geldiğini görüyoruz. Sonrasında 90’larda Microchip firmasının ürettiği PIC adlı mikrodenetleyici serisi, ürün çeşitliliği, bilgi kaynaklarının fazla olması, geliştirme araçları gibi faktörler ile popüler hale geliyor. “Selpak” isminin kağıt mendille özdeşleşmesi gibi mirkodenetleyici programlamak da “PIC programlama” olarak anılmaya başlanıyor. 

2000’li yıllar sonrasında da özellikle mobil teknolojilerle birlikte yıldızı parlayan Arm firması geliştirdiği işlemci mimarileri ile cep telefonları ve tablet gibi mobil araçların içerisinde yer bulmaya başladı. Sonrasında da mikrodenetleyiciler içerisinde kullanılmaya başlanması ile birlikte Arm tabanlı mikrodenetleyiciler yükselişe geçti. İşte bugün de “Arm programlama” olarak anılmaya başlanan şey aslında Arm tabanlı mikrodenetleyicilerin programlanmasıdır. 90’lardakine benzer şekilde bugün de mikrodenetleyici programlamak “Arm programlama” olarak anılmaya başlandı.

Bu nedenle aslında “Arm Programlama” yerine “Arm tabanlı mikrodenetleyici programlama” olarak anıyoruz. Arm tabanlı mikrodenetleyici üreten birçok firma bulunuyor. Aralarında bazıları daha popüler iken bazıları daha özel alanlarda kullanılabiliyor. Ancak temelde C programlama dili, mikrodenetleyici programlama, Arm mimarisi konularına hakim birisinin farklı firmaların ürünleri ile çalışması kolay hale geliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir